03 Oct 2009
Günlük hayatta pilleri oldukça çok kullanırız. Televizyonumuzun kumandasından, telefonlarımıza kadar hayatımızın her yerine girmiştir bu elektrik depolama aygıtları. Peki uygulamada çokça kolaylık sağlayan bu araçların zararları yok mu?

Pil Çeşitleri
Piller yeniden kullanım yönünden ikiye ayrilir. Tek kullanımlık "kullan-at" ve yeniden kullanılabilen "şarjlı piller". Her ne kadar kimyasal bakımdan tüm piller zararlı da olsa, uygulamada yeniden kullanılabilen piller daha az tüketim olduğundan ötürü kullan-at pillere göre daha az zararlıdır.

Atık Pillerin Zararları
Atık piller, hem çevre hem de canlıların sağlığı açısından çok zararlıdır. Bizleri zehirleyebilecek ve türlü zararlar verebilecek kimyasal maddeler içerirler. Doğada geri dönüşümleri oldukça uzundur.

Peki Ne Yapmalıyız?
Atık pillerin zararını en aza indirmenin ilk kuralı ucuz kullan-at piller yerine, yeniden doldurulabilir ve uzun ömürlü pilleri tercih etmektir. Böylece yeniden kullanılabilir bu piller bizim için hem ekonomik hem de daha az zararlı olacaktır. İkinci vazgeçilmez kural ise, hangi tür olursa olsun artık kullanılamayan işlevsiz atık pilleri pil toplama torbalarına atmaktır.

Atık Pillerimi Nereye Atmalıyım?
Türkiye'de, eczacılar atık pilleri toplamaktadırlar. Türk Eczacılar Birliği ve Orman Bakanlığının imzaladığı ortak protokol sayesinde yaklaşık 24 bin noktada atık piller toplanmaya başlanmıştır. Çevreyi ve sağlığınızı korumak için lütfen atık pillerinizi size en yakın eczaneye giderek pil toplama kutularına atınız.

Türkiye'de her gün yaklaşık 9 ton (9.000 kg) pil çöpe atılıyor. Bu zararlı kimyasalları bir arada toplayarak kontrollü bir şekilde geri dönüştürmek için siz de bir şeyler yapın!


Comments

There isn't any comment in this page yet!

Do you want to be the first commenter?


New Comment

Full Name:
E-Mail Address:
Your website (if exists):
Your Comment:
Security code: