Last Posts

Tüketim Çılgınlığı
Atık Piller
Yeşil Bir Dünya İçin!

Sponsor Links


Tags

tüketim, Atık Pil, Eczacılar, Sağlık, Geri Dönüşüm, Yeşil bir dünya için, Pil, Ecza, yiyecek, su, elektronik, Çevre

Comments

emre sürücü: hiç qıcık
Onur : gerçektende yeşil bir dünya iç...

Search


Yeşil Yerler

Tema Vakfı
Genc Tema

08 Nov 2010
Bu yazı, bildiğimiz ama aklımıza gelmesinden hoşnut olmadığımız gerçekleri hatırlatmak içindir. Nedir tüketim çılgınlığı?

İnsanoğlu toplumları inşa etmeden önce, yani atalarımız yalnız yaşarken, hayatta kalmak için kendileri avlanır, kendileri yetiştirir, kendi kendilerini savunurlardı. Daha sonra, toplum içinde yaşamanın, yani iş bölümünün bazı yönlerden hayatı kolaylaştırdığını anladık.

Örneğin artık avlanmak zorunda değildik. Çünkü birileri bu işi bizim yerimize yapıyordu. Ya da artık güvenliğimizden endişe etmek, uyurken bir gözümüzü açık tutup mağaranın girişini gözetlemek zorunda da değildik. Ya da içmek için su, yemek için meyve aramak... Toplumu yönetenler, kimilerine bu yorucu işleri yaptırır; edindikleri bu ürünleri (gereğinden fazla çoklukta) saklar, ve belli bir bedel karşılığında evlerinde rahatça uyuyan insanlara satarlar.

Para denen değerle dönen bu düzende, rahat yaşayabilmek için sadece para kazanabilmek zorundayız. Zor sandığımız önceliğimiz yalnızca para kazanmak!

Peki musluğu açtığımızda akan su, manavdan aldığımız taze sebze, kasaptan aldığımız et, kırtasiyeden aldığımız defter ya da kitap nasıl ayağımıza kadar geliyor? Bütün bunları ya da pahalı ayakkabıları, giyisileri ya da hayatımızın parçası olan aletleri alırken, bunların nasıl ürün haline geldiğini kaçımız hatırlıyoruz?

Siz hiç çöp kutusundan bulduğu leş gibi kokan küflenmiş pilavı, kuru ekmeği, kokuşmuş domatesi yiyen bir insan gördünüz mü?

Ben gördüm. İçler acısı bir görüntü. Acınacak durumda olan, o çöplüğü yiyen insan değil, gereğinden fazla aldığımız ürünleri hakkıyla tüketmeden çöpe atan bizleriz.

Dünyadaki tüm insanların ve hatta tüm canlıların üzerinde eşit oranda hakkı olduğu içme suyunu, yiyecekleri, aptalca üzerine sevdiğimizin ismini kazıdığımız bankların sıraların ya da buruşturup attığımız defterlerin yapıldığı ağaçları sorumsuzca tüketen bizler acınacak haldeyiz.

Bir insan günde ortalama 4 litre su içer. Günlük ihtiyacımız olan suyu almazsak, birkaç gün içerisinde ölürüz. Şehirli bir insan günde ortalama en az 50 litre su tüketir. Yaşamamız için ihtiyacımız olanın 10 katından fazlasını boşa harcarız. Dişimizi fırçalarken, ellerimizi sabunlarken açık bıraktığımız musluklardan... Evinizdeki sularınızın kesildiğini düşünün, çıldırmadan ne kadar dayanabilirsiniz?

Gereksiz yere aldığımız, çok fazla talep nedeniyle ucuza üretilip satılan elektronik aletlerin nasıl yapıldığı, canınız sıkıldığında onları çöpe atıp yenilerini alırken hatırlıyor musunuz? Elektronik aletlerin geri dönüşümü çok zordur. Devrelerinin üzerindeki bileşenlerin çoğu, tekrar kullanılmaya müsait değildirler. Bu bileşenlerin geri dönüştürme işlemleri de zorlu süreçlerden geçer.

Basite aldığımız kağıt bile o kadar kolay geri dönüştürülemez. Ve her dönüştürmeden sonra nitelik ve niceliğini kaybeder.

Saymakla bitmeyecek bu ürünlerin gereğinden fazla üretilmesinin nedeni, bizlerin bu ürünleri gereğinden fazla talep etmemizdir.

Tutumlu olmak, yaşamımızda önemli yerleri olan bu ürünleri kullanırken gereğinden fazla tüketmemeye dikkat etmek hem cebimizi hem dünyamızı korur.  Unutmayın, çocuklarımız ve torunlarımız, bizlerin onlara bırakacağı dünyada yaşayacaklar. Onlara en küçük kötü bir şey olmasından sakındığımız çocuklarımız, yarın bir çöp kutusunun yanında çürümüş yiyecekleri yemek zorunda kalabilir. Onlara bırakacağımız dünya, bir bardak su içebilmek için insanların birbirini çiğneyeceği bir dünya olabilir.

Yeşil bir dünya için, gereğinden fazla tüketmeyelim!


Comments

There isn't any comment in this page yet!

Do you want to be the first commenter?


New Comment

Full Name:
E-Mail Address:
Your website (if exists):
Your Comment:
Security code: